Uwaga – Nie daj się nabrać!

W ostatnim czasie ponownie nasiliła się  działalność przestępców związana z oszustwami dokonywanymi na osobach starszych.

Bądźcie czujni. Przestępcy nadużywają zaufania i działają pod presją czasu, aby nie dać szansy na rozważne kroki potencjalnym ofiarom.  Pomimo rosnącej świadomości, społecznej wciąż są odnotowywane nowe przypadki zgłaszane przez poszkodowanych.

Działanie przestępców polega na podszywaniu się pod osoby bliskie „na wnuczka” lub pełniące funkcje urzędowe „na policjanta, czy „pracownika gazowni”.

Jednym ze sposobów działania sprawcy jest podszywanie się pod policjanta i namawianie pokrzywdzonego do współpracy, w celu zatrzymania sprawców kradzieży pieniędzy z rachunków bankowych lub propozycja „polubownego załatwienie sprawy” – np. odstąpienia od zatrzymania, czy zatuszowania wypadku drogowego.

Schemat działania sprawców dokonujących przestępstw „na wnuczka”

Przestępca telefonuje do ofiary nie przedstawiając się, w zależności od głosu mówi babciu/dziadku, ciociu/wujku, to ja , nie poznajesz mnie?  Następnie tak ukierunkowuje rozmowę, aby sam rozmówca podał imię osoby dla niego bliskiej. W trakcie rozmowy wmawia, że znalazł się w bardzo trudnej sytuacji życiowej, np. spowodował wypadek i musi zapłacić aby uniknąć kary lub też ma niepowtarzalną okazję zarobienia dużych pieniędzy, np. zakup samochodu po okazyjnej cenie.

Legend jest wiele, Celem jest przekonanie rozmówcy o konieczności natychmiastowej pomocy i ustalenie ile oszczędności ma potencjalna ofiara i gdzie je przechowuje  w banku czy w domu.

Jeśli kwota jest zadowalająca, prosi o spakowanie pieniędzy. Natomiast jeśli kwota jest niewystarczająca sugeruje  pobranie pieniędzy z banku, bankomatu, czy pożyczenie od sąsiadów.

Jeśli rozmówca posiada duże oszczędności w banku  oszust prosi o ich wypłacenie lub dokonanie przelewu na wskazane konto  bankowe.  Zazwyczaj są to konta firm zajmującymi się szybkimi międzynarodowymi transferami gotówki W przypadku odbioru gotówki przysyłają „zaufaną osobę” argumentując to brakiem  możliwości osobistego odbioru.

Schemat działania sprawców dokonujących oszustw metodą „na policjanta”

Sposób działania sprawców jest taki sam jak w przypadku metody „ na wnuczka”, z tym, że w trakcie pierwszego połączenia rozmowa zostaje nagle przerwana, lub też po jej zakończeniu  do pokrzywdzonego dzwoni osoba podająca się za funkcjonariusz lub pracownika CBŚP i mówi, że wie o wcześniejszym telefonie i że Policja właśnie prowadzi działanie/operację mającą na celu zatrzymanie sprawców , którzy przed chwilą dzwonili. Prosi o przekazanie im pieniędzy. Jednocześnie zapewnia, że wszystko jest kontrolowane przez Policję. Namawia seniora do współpracy argumentując to zatrzymaniem przestępców i uniknięciem przez innych potencjalnych pokrzywdzonych życiowego dramatu. Przekazując pieniądze osoba pokrzywdzona widzi je po raz ostatni.

Kolejną metodą działania sprawców jest metoda działania „na gazownika”, „pracownika pomocy społecznej”  itp. Sprawcy podszywając się  pod pracowników różnych urzędów obdarzani  są  zaufaniem i wpuszczani są do domu/mieszkania. Gdy już dostana się do mieszkania sugerują złe samopoczucie i proszą o szklankę wody, czasem przyniesienie dokumentów, długopis żeby można było wypełnić dokumenty o np. dopłatę. W tym czasie sami wchodzą do pomieszczenia z oszczędnościami i dokonują kradzieży. Jeśli sprawcy działają we dwoje, jedno z nich absorbuje seniora, a drugie pod pozorem udania się do toalety plądruje mieszkanie zabierając gotówkę i biżuterię.

Bardzo prosimy o czujność  i rozwagę, aby nie ulec działaniom oszustów, którzy zazwyczaj  wykorzystują presję czasu i dobroduszność osób starszych.