Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Nowym Sączu pod znakiem bezpieczeństwa

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w Nowym Sączu pod znakiem bezpieczeństwa

W Centrum Sądeckiego Seniora oraz Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, na które złożyła się prelekcja poświęcona bezpieczeństwu, spektakl słowno-muzyczny oraz występy artystyczne. W uroczystym rozpoczęciu uroczystości uczestniczył zastępca prezydenta miasta Nowego Sącza Wojciech Piech.

 


Zebranych w Sądeckim Centrum Seniora gości, a wśród nich: Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu Wiesława Kądziołkę, Dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg Grzegorza Mirka, członka Nowosądeckiego Forum Seniora Henryka Koziała, przedstawiciela Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Mariusza Sztala, przewodniczącą Nowosądeckiego Forum Seniorów Marię Baran, asp. sztab. z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu Ryszarda Ogórka oraz sądeckich policjantów, przywitała kierownik Kancelarii Małgorzata Grybel.

Życzenia udanych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych oraz wielu korzyści wyniesionych z prelekcji, złożył zastępca prezydenta Wojciech Piech. – Świętujemy dziś Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Bogaty program, który dla Państwa przygotowaliśmy, pozwoli Wam w pełni skorzystać z oferty. Przybliżamy problematykę bezpieczeństwa, zwłaszcza w ruchu drogowym. To niezwykle ważny aspekt życia. Chodzi o bezpieczeństwo Państwa, ale i Państwa podopiecznych. Życzę, by ta nauka płynąca z dzisiejszych wykładów znalazła odzwierciedlenie w Waszym życiu prywatnym, byście czuli się bardziej bezpieczni i na sądeckich drogach i chodnikach – powiedział zastępca prezydenta.

Mariusz Sztal z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Narodowego podkreślił, jak istotne w życiu seniorów jest bezpieczeństwo.

– Bardzo się cieszymy, że udało się naszą akcję włączyć w te dzisiejsze uroczystości. Zajmuję się bezpieczeństwem ruchu drogowego. Nasza akcja to „Bezpieczny Senior na drodze – Jestem świadomy będę bezpieczny”. Jest to trzecia edycja akcji, obejmująca 34 miasta. Analizując stan bezpieczeństwa na naszych drogach dostrzegamy wiele niebezpiecznych zjawisk, takich jak udział ilości osób poszkodowanych. Ponad 40 procent osób poszkodowanych w zdarzeniach drogowych, w tym ze skutkiem śmiertelnym, to osoby po 60. roku życia – zauważył Mariusz Sztal.

Podczas spotkania wyświetlono również filmy dotyczące bezpieczeństwa, udzielono porad na temat unikania zagrożeń w ruchu drogowym, była też pogadanka z policjantami i ekspertami ruchu drogowego.

Zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i chodnikach przedstawił dyrektor Miejskiego Ośrodka Ruchu Drogowego Wiesław Kądziołka, natomiast zasady bezpiecznej jazdy na rowerze Grzegorz Mirek. Zadeklarował również, że, gdyby seniorzy wyrazili taką chęć, może zorganizować cykl ciekawych rowerowych eskapad i to nie tylko po ścieżkach rowerowych.

Dodajmy, że działalność Centrum Sądeckiego Seniora została dostrzeżone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Delegacja uda się w przyszłym tygodniu do Warszawy na uroczyste, centralne obchody Dnia Seniora oraz na spotkanie z minister Elżbietą Rafalską.

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

W Miejskim Ośrodku Kultury odbył się natomiast spektakl słowno-muzyczny pt. „Z literaturą, poezją i pieśnią w 100-lecie Niepodległej Polski”, w wykonaniu Seniorów z Centrum Edukacji Międzykulturowej w Nowym Sączu. Wystąpili również wokaliści Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.

[POBIERZ ZDJĘCIA]