Sądeccy seniorzy wędrowali szlakami Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego

Uczestnicy zajęć w Centrum Sądeckiego Seniora wybrali się na wycieczkę integracyjną. Grupa seniorów odwiedziła kilka wyjątkowych punktów turystycznych, wchodzących w zakres szlaków małopolskich ogrodów i architektury drewnianej Beskidu Sądeckiego i Niskiego.


Wycieczka, pilotowana przez przewodnika beskidzkiego Sławomira Wykę, wyruszyła w kierunku Kamiannej, gdzie spotkała się z właścicielem Pasieki Barć Jackiem Nowakiem, który opowiedział o historii zarówno samej Kamiannej, jak i miejscowego kościółka oraz o wprowadził zebranych w tajniki bartnictwa.

Kolejnym punktem programu były spacery po muszyńskich ogrodach: biblijnym, sensorycznym i magicznym, gdzie delektowano się widokami, słońcem, ciszą i zapachami kwitnących roślin. Przy okazji uczestnicy poznawali granice geograficzne pasm górskich oraz historię Muszyny. Po obiedzie grupa zwiedzała najstarszą w polskich Karpatach cerkiew pw. św. Jakuba w Powroźniku, wpisaną na  Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Następnie seniorzy udali się do Tylicza, gdzie odwiedzili Muzeum Dziejów Tylicza. W placówce znajduje się całe mnóstwo ciekawych eksponatów historycznych związanych z Tyliczem, jego mieszkańcami i dawnym rzemiosłem. Można tam znaleźć stare zdjęcia, stroje, instrumenty muzyczne, dokumenty upamiętniające 650-letnią historię Tylicza i jego mieszkańców.

Następnie grupa, pod przewodnictwem ks. Piotra Pietruchy, duszpasterza tylickiej parafii, odkrywała Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej – XVII-wieczny, drewniany kościół pw. św. Piotra i Pawła oraz tylicką „Golgotę”.


Ostatnim punktem wycieczki była połemkowska miejscowość Berest. Sądeccy seniorzy mieli tam okazję poznać członków Stowarzyszenia Miłośników Małej Ojczyzny Berest, którzy, poza szczodrą gościną, okraszoną miejscowymi specjałami kulinarnymi, dumnie zaprezentowali swój kościół parafialny pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy (dawną Cerkiew św. Kosmy i Damiana) oraz wystawili krótki spektakl teatralny. Na koniec gospodarze zaprosili grupę z Nowego Sącza do wspólnej biesiady przy ognisku. Przy dźwiękach muzyki i niesionych echem śpiewach nastąpiło pożegnanie seniorów.

[POBIERZ ZDJĘCIA]  

   

 

***

Wycieczka została zorganizowana w ramach prowadzonego przez Miasto Nowy Sącz Centrum Sądeckiego Seniora, w ramach zadania współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Wojewody Małopolskiego w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020.

/źródło: www.nowysacz.pl/