Spotkanie z Panem Romanem Dobrzyńskim dziennikarzem, podróżnikiem i esperantystą.

Spotkanie z Panem Romanem Dobrzyńskim

Serdecznie zapraszamy do Centrum Sądeckiego Seniora w Nowym Sączu przy ul. Jagiellońskiej 8

 28 listopada o godzi. 13.30.

Z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości tematy spotkania: „Cmentarz Orląt Lwowskich”, „Geneza hymnu polskiego”.

 

Roman Dobrzyński dziennikarz, podróżniki i esperantysta.

Honorowy członek  Światowego Związku Esperantystów od 2005 roku. Jego książka Ulica Zamenhofa, będąca wywiadem z wnukiem twórcy esperanta, została przetłumaczona na 10 języków.

Dobrzyński poznał esperanto w 1955 roku. Po studiach prawa i dziennikarstwa zajął się prowadzeniem gazet esperanckich. Jako student był szefem Polskiej Młodzieży Esperanckiej, a także wiceprzewodniczącym Światowej Młodzieży Esperanckiej.

Od 1973 do 2003 roku pracował jako dziennikarz w Telewizji Polskiej, starając się propagować esperanto. Jest autorem wielu filmów o tym języku i w tym języku. Najważniejszą jego relacją była relacja z jubileuszowego Światowego Kongresu speranto w 1987 roku.

W 2001 roku wydał książkę Ulica Zamenhofa, którą przetłumaczył na esperanto i wydał poprzez wydawnictwo Varpas. Książka jest zbiorem rozmów z wnukiem Ludwika Zamenhofa, Ludwikiem Krzysztofem Zamenhofem-Zalewskim, obecnie mieszkającym we Francji. Rozmowa o życiu wnuka porusza na nowo refleksję nad historią i językiem esperanto, a także opowieść o życiu wnuka. Nieoczekiwanie esperantyści z różnych krajów zadeklarowali, że koniecznie pragną przetłumaczyć książkę i wydać w swoich krajach. Pojawiły się między innymi wydania: litewskie, węgierskie, czeskie, japońskie, portugalskie, chorwackie,  słoweńskie, estońskie, francuskie, włoskie, słowackie, niemieckie.

Dobrzyński obecnie zajmuje się tworzeniem reportaży filmowych na temat języka esperanto.