Wizyta seniorów ze Schwerte

Seniorzy ze Schwerte (Niemcy) z wizytą u polskich kolegów. Spotkanie odbyło się 29 września w Centrum Sądeckiego Seniora. Gości przyjął sekretarz miasta Piotr Lachowicz. Grupie niemieckich gości przewodniczył wiceburmistrz Schwerte, Klaus Jürgen Paul.

Cieszymy się bardzo, że możemy państwa u nas gościć – powitał gości sekretarz miasta. – Myślę, że państwo mieliście już chwilę czasu, żeby zobaczyć Starówkę miasta Nowego Sącza. Ona jest w tej chwili w remoncie z uwagi na wymianę kostki. Nie odbywa się tutaj pełny ruch samochodowy, ale to może i lepiej. Każdy remont trzeba kiedyś zrobić, a u nas mamy dodatkową trudność ze względu na wymogi konserwatora zabytków – nie ukrywał Piotr Lachowicz.
Nie mniejszą kurtuazją wykazał się wiceburmistrz Klaus Jürgen Paul. – Bardzo się cieszę, że mieliśmy okazję przyjechać – zapewnił.  – Nowy Sącz jest naszym miastem partnerskim od wielu, wielu lat. Już od paru dni jesteśmy w Polsce. Mieszkamy w Krakowie i oczywiście nie mogliśmy sobie pozwolić, żeby nie przyjechać do naszego miasta partnerskiego i was odwiedzić. Jeszcze raz dziękujemy, że zostaliśmy przez was tak miło i przyjacielsko przyjęci. Szczerze mówiąc, jestem trochę zdziwiony, ponieważ nie oczekiwałem aż tak miłego przyjęcia – zwierzył się gość.

Do Nowego Sącza przyjechało ze Schwerte trzydzieścioro osób w wieku 60 – 75 lat. Z działalnością organizacji wspierających aktywność nowosądeckich seniorów, w tym Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zapoznały gości Maria Baran, przewodnicząca Nowosądeckiego Forum Seniorów oraz Zyta Bilińska – wiceprezes zarządu SUTW. Wiceburmistrz Schwerte opowiedział z kolei o interesującej inicjatywie w swoim mieście –  zielonej instalacji symbolizującej jedność Europy, w tym i miast partnerskich.
W spotkaniu udział wzięły dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Małgorzata Belska i  Anna Nowakowska – Wawrzyniak, przedsiębiorca i tłumaczka wspierająca kontakty polsko-niemieckie. Miłym akcentem spotkania był koncert zespołu wokalnego z Centrum Sądeckiego Seniora, śpiewającego zarówno polskie, jak i niemieckie piosenki. Po spotkaniu w CSS goście zwiedzili Miasteczko Galicyjskie.

[POBIERZ ZDJĘCIA]

/źródło: www.nowysacz.pl/
Funkcjonowanie Centrum Sądeckiego Seniora współfinansowane jest ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020